Oscary od kulis. Yola Czaderska-Hayek o tajemnicach najważniejszych nagród filmowych. gościem YoliRozdaniem Oscarów żyje całe Hollywood. Podczas gdy gwiazdy starannie wybierają kreacje na czerwony dywan, w Dolby Theatre, gdzie odbędzie się 89. ceremonia wręczenia nagród, od kilku miesięcy trwają przygotowania do gali.

Yola Czaderska-Hayek, autorka książek, korespondent filmowy oraz jedyna Polka zasiadająca w stowarzyszeniu Hollywood Foreign Press Association, organizacji, która przyznaje Złote Globy, na ocarowej gali pojawia się regularnie od 1982 roku.

Specjalnie dla Business Insider Polska opowiada, jak wyglądają kulisy najważniejszych nagród filmowych.

– Wszystko zmienia się z roku na rok. Dawniej przyjazd na Oscary był na luzie – wyjaśnia Czaderska-Hayek. – Gwiazdy podjeżdżały eleganckimi limuzynami i od razu przechodziły na czerwony dywan do zdjęć. Po zamachach z 11 września 2001 r. praktycznie wszystko się zmieniło. Każdy - bez wyjątku - jest sprawdzany. Zupełnie jak na lotnisku, trzeba przejść przez specjalną bramkę, a aktorki muszą wyjąć wszystko z torebek. To odejmuje imprezie wiele uroku. Nikt nie myśli wtedy o Oscarach, ale o tym, by jak najszybciej dostać się do środka – wyjaśnia.


Foto: Yola Czaderska-Hayek / materiały prasowe Yola Czaderska-Hayek z Jeffem Bridgesem, nominowanym w kategorii aktora drugoplanowego za film "Aż do piekła"

Zabezpieczenie takiej imprezy zajmuje kilka miesięcy. W dniu gali czerwony dywan pilnowany jest przez snajperów, którzy siedzą na dachach pobliskich budynków. Wszędzie też chodzą psy, które mają za zadanie tropić materiały wybuchowe.


Foto: Kevork Djansezian / Stringer / Getty Images

– Co ciekawe o bezpieczeństwo gości dbają również agentki FBI, które ubrane są w piękne wieczorowe suknie, aby z łatwością wtopiły się w tłum. Nie da się ich rozpoznać, wiedzą o tym jedynie insiderzy – wyjaśnia Yola.

Kolejną zmianą jest sam czerwony dywan, który został podzielony na dwie części również ze względów bezpieczeństwa. Na tej pierwszej są tylko gwiazdy, czasem niekiedy nie wpuszcza się nawet znanych reżyserów.

Znam wszystkich aktorów. Dawniej witaliśmy się bardzo serdecznie, robiliśmy sobie zdjęcia. Teraz jak jestem na tej drugiej części, możemy jedynie sobie pomachać.

Seat fillers – czyli tzw. wypełniacze siedzeń


Foto: Christopher Polk / Staff / Getty Images

Przed wejściem na salę, w której odbywa się ceremonia, ustawia się długi rząd bardzo elegancko ubranych ludzi. Ich stroje niczym nie ustępują elicie Hollywood. Kim są? Czaderska-Hayek wyjaśnia, że chodzi o tzw. seat fillers, czyli ludzi, których zadaniem jest zająć miejsce aktora, gdy ten zdecyduje udać się np. do baru.

Aktorzy na gali czekają zazwyczaj na kategorię, w której są nominowani. Jednak nie może być tak, że gdy kamera "najedzie" na widownię widać puste miejsca. Kiedy aktor sączy drinka w barze, czekając na agenta, który zdenerwowany szuka go, by powiedzieć, kiedy ma wrócić, "seat filler" wychodzi z sali podczas emitowanych reklam, ustępując gwiazdorowi miejsca.

O tym słyszy się rzadko. Jedynie na początku pokazuje się wszystkich, gdy siedzą w teatrze na swoich miejscach.

Nie jest tak fajnie, jak na Globach, kiedy się siedzi przy stolikach, je znakomity obiad i pije szampana. Nie trzeba wychodzić, może jedynie do toalety lub do pokoju, w którym makijażystki odświeżają twarze.

Czaderska-Hayek zaznacza, że to właśnie dlatego Złote Globy nazywane są "The Best Party in Hollywood".


Foto: Yola Czaderska-Hayek / materiały prasowe

Często słyszy się, że sama ceremonia jest nudna

– My, ludzie z Hollywood tego tak nie odbieramy – wyjaśnia Yola. Prowadzący Oscary (w tym roku galę poprowadzi komik Jimmy Kimmel) serwuje widowni żarty zrozumiałe dla nas – ludzi z branży filmowej. To są żarty sytuacyjne odnoszące się do tego, co wydarzyło się za kulisami filmów, czy dotyczące amerykańskiej polityki. Hollywood się z tego śmieje, choć zdaję sobie sprawę, że obcokrajowcy mogą humoru tego typu nie zrozumieć – dodaje.


Foto: Yola Czaderska-Hayek / materiały prasowe

Słynna torba z prezentami

O słynnej torbie z podarunkami krążą legendy. Podobno jej wartość to nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Mogę wymienić kilka rzeczy, o których wiem – jest tam na przykład bilet na wakacje na Bahamach dla dwóch osób. Tyle że aktorzy nie chcą jechać turystycznie. Kończy się to na tym, że oddają taki bilet komuś znajomemu.

Łączna wartość takiego podarunku sięga czasem nawet ponad 20 tys. dolarów. Od tego muszą odprowadzić podatek, a wielu z tych rzeczy w rzeczywistości nie potrzebują.

Aktorzy nie lubią tych podarunków. Powód jest prozaiczny – od tych prezentów trzeba zapłacić podatek.

Nie wszystkie statuetki przyznawane są na głównej scenie

Kategorii faktycznie jest sporo, co może wydawać się nużące. Akademia zdaniem Yoli popełniła jednak błąd, bo honorowe Oscary za całokształt przyznawane są właśnie w hotelach na dużo mniejszych imprezach. Nie pokazuje się tego podczas głównej ceremonii, ze względu na to, że organizatorzy badając widownię, uznali, że młodsi ludzie (których jest większość) często nie mają pojęcia, kim jest uhonorowana osoba.

To jest nie fair. Oni powinni być na głównej scenie, bo to właśnie oni mają niesamowity dorobek i nazwisko.

W ubiegłym roku Oscara honorowego otrzymał aktor Jackie Chan.


Foto: Frederick M. Brown / Stringer / Getty Images

Czerwony dywan to duży stres

Wielkiemu prestiżowi, jakim jest możliwość pojawienia się na oscarowym czerwonym dywanie towarzyszy równie wielki stres. Zwłaszcza dla aktorek, bo przecież nie ma kobiety, która chciałaby być źle ubrana. Jednak zazwyczaj następnego dnia w mediach pojawiają się liczne rankingi tych najgorszych kreacji. Projektanci, którzy ubierają kobiety na Oscary, często nie mają na względzie ich najlepszego wizerunku, a głównie promocję swoich strojów. Warto dodać, że aktorki z reguły nie potrafią się też same ubierać.

One na co dzień chodzą w jeansach i w T-shircie. Do filmu ubiera ich stylista, więc często same nie wiedzą, jaki mają styl. Potem te suknie są szeroko komentowane, począwszy od butów, na biżuterii kończąc.

Te kreacje zazwyczaj są wypożyczone, tak samo, jak i biżuteria.


Foto: Ethan Miller / Staff / Getty Images Aktorka Rachel McAdams

Oczywiście, że aktorkę stać na kupno sukni, ale przecież i tak nie mogłaby się pokazać dwa razy w tej samej kreacji – w Hollywood to "przestępstwo" – śmieje się Czaderska-Hayek. Ja przez całe życie chodzę w tym samym stylu i jest ok. W niczym absolutnie mi to nie przeszkodziło, bo to jest mój styl, mój znak firmowy – dodaje.

Najtrudniej zagrać w komedii

Czaderska-Hayek zaznacza, że w tym roku kategoria "najlepszy film" to tak naprawdę mieszanka różnych gatunków, co nie zdarza się w nominacjach. W tym roku nominowane są: musical "La La Land", western "Aż do piekła", dramat "Fences", docu-drama "Ukryte działania" oraz historyczny dramat "Przełęcz ocalonych".

Akademia Filmowa nie docenia ani komedii, ani westernów, a do musicali też z reguły podchodzi dość chłodno. Film musiałby być naprawdę wyjątkowy, aby otrzymał nagrodę. Miejmy nadzieję, że "La La Land" będzie właśnie taką produkcją.

– Zawsze pytam aktorów, co łatwiej im grać: komedię czy dramat? Bez namysłu odpowiadają, że prawdziwą sztuką jest zagrać dobrze w komedii, a właśnie ta najtrudniejsza kategoria w Akademii traktowana jest po macoszemu.


Foto: 0070056/Reporter / East News Jim Carey i Jeff Daniels w filmie "Głupi i głupszy bardziej"

89. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę 26 lutego w Dolby Theathre w Los Angeles.

 

[Z Yola rozmawiała Iwona Sobczak][Yola Czaderska-Hayek]