Colin Firth gościem YoliYola Czaderska-Hayek: Pamiętam, jak spotkaliśmy się trzy lata temu, podczas premiery "Dziennika Bridget Jones". Od tamtej pory Twoja kariera nabrała niesamowitego rozpędu. Pamiętasz jeszcze, jak to było, gdy po raz pierwszy przymierzałeś się do roli Marka Darcy'ego?

Colin Firth: Tak naprawdę wcale nie miałem ochoty zagrać Marka Darcy'ego. W ogóle nie widziałem siebie w takiej roli, zwłaszcza że sześć lat wcześniej grałem w serialu "Duma i uprzedzenie" niemal identyczną postać nazwiskiem... Mark Darcy. Nawiasem mówiąc, Darcy z powieści Jane Austen stanowił swego rodzaju prototyp Darcy'ego z "Dziennika Bridget Jones". Grać dwa razy taką samą postać? Wydało mi się to śmieszne i naciągane. Wszyscy odradzali mi ten pomysł, mówiąc: 'To nie jest rola dla ciebie'. Jedyną osobą, która miała inne zdanie, był producent. Przez kilka tygodni przekonywał mnie, bym się zgodził. Miałem spore wątpliwości, odmawiałem... Aż wreszcie machnąłem ręką i zgodziłem się. Jak na ironię, po premierze "Dziennika..." ludzie zaczęli utożsamiać mnie z filmowym bohaterem. Do tego stopnia, że teraz, kiedy próbuję grać postacie innego typu, wszyscy się dziwią: 'Jak to? Przecież to nie są role dla ciebie'...

Czy sukces zmienił coś w Twoim życiu?

Dla aktora sukces oznacza zarówno swobodę, jak i ograniczenie. Jeżeli ktoś, jak na przykład ja, zdobył powodzenie dzięki charakterystycznej roli, to istnieje niebezpieczeństwo, że publiczność będzie domagać się powielania tej samej kreacji. Ciężko będzie wyzwolić się ze schematu. Z drugiej jednak strony, popularność oznacza więcej zawodowych propozycji, więcej pieniędzy... Wszystko zależy od aktora, od jego elastyczności. Od tego, czy uda mu się wykorzystać zalety i przezwyciężyć wady tej sytuacji. Jeśli zaś chodzi o mnie... Cóż, moja kariera nie zaczęła się od filmu "Dziennik Bridget Jones". Nie zaczęła się nawet od "Dumy i uprzedzenia". Mniej więcej od połowy lat 80. jestem stale obecny na małym i dużym ekranie. Dlatego sukces "Dziennika..." nie przytłoczył mnie zbytnio. Owszem, teraz rozpoznaje mnie znacznie więcej osób, niż kiedyś, poza tym jednak zmieniło się niewiele.

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek poza ekranem spotkać osoby pokroju Bridget Jones?

Owszem, takich osób jest bardzo wiele. Może się zdziwisz, ale nie mam wcale na myśli wyłącznie kobiet. Znam sporo mężczyzn, których bardzo wiele łączy z Bridget Jones. Myślę, że jest to postać na tyle uniwersalna, że każdy może się z nią identyfikować bez względu na płeć. Każdy może się czuć niedopasowany do otoczenia, gorszy od innych, skazany na porażkę, przekonany o własnej śmieszności... Bridget jest uosobieniem tych wszystkich obaw i stąd właśnie, jak mi się wydaje, wzięła się popularność zarówno książki, jak i filmu. Wielu widzów i czytelników dostrzega w bohaterce samych siebie. Dostrzegają też, że mimo wszystkich defektów, jakie sobie wmawia, Bridget to tak naprawdę cudowna, pełna uroku dziewczyna. Stąd płynie optymistyczny wniosek, że może i z nimi nie jest wcale tak źle. Jeżeli ktoś ma kompleksy na punkcie swojej nadwagi, czuje się samotny, obawia się, że nigdy nie odnajdzie swojej 'drugiej połówki'... to jest szansa, że po obejrzeniu "Dziennika Bridget Jones" poczuje się choćby odrobinę mniej samotny, odrobinę mniej nieszczęśliwy. Ta swego rodzaju terapeutyczna moc opowieści wydaje mi się bardzo ważna. "Bridget Jones" to już niemalże współczesny mit.

Nie obraź się, ale Mark Darcy, którego grasz, to potworny sztywniak. Stereotyp angielskiego nudziarza. Czy u was, w Wielkiej Brytanii, tacy faceci naprawdę jeszcze istnieją?

Oczywiście! Na każdym kroku ich spotykam (śmiech). Masz rację, coś jest na rzeczy. Utrwalony na świecie stereotyp Anglika to sztywniak i nudziarz. W Wielkiej Brytanii faktycznie o takich nietrudno, spójrz chociażby na partię Konserwatystów czy rodzinę królewską: prawie sami smutni (śmiech). O rany, jak wrócę do kraju, to chyba zetną mi głowę! (śmiech) Wydaje mi się jednak, że jak wszystkie stereotypy, także i ten nie odpowiada prawdzie. Owszem, sporo jest nudziarzy, oprócz nich jednak w Anglii żyją normalni, czasem nawet lekko zwariowani ludzie. Pamiętam, że kiedy chodziłem do szkoły, żaden z moich kolegów nie miał ochoty wyrosnąć na tweedowego sztywniaka: 'Wiecie, jak będę duży, to będę chodził w marynarce w jodełkę, pił herbatkę o piątej i okazywał zero emocji do końca życia'. Nic z tych rzeczy! Marzyliśmy tylko o tym, żeby uwalić się jak dzikie norki, nauczyć się grać na gitarze i rzępolić punkowe numery. Pamiętaj, że Wielka Brytania to kraj takich ludzi, jak Sid Vicious, Boy George, David Bowie, Liam Gallagher, Robbie Williams czy David Beckham... Dla mnie to są typowi Anglicy w o wiele większym stopniu niż, powiedzmy, książę Karol. Gdy idę ulicą, widzę przede wszystkim osoby, które noszą się w nowoczesny, wręcz awangardowy sposób. A jednocześnie - to naprawdę dziwne - choć wydaje się, że ten stereotyp konserwatywnego Anglika jest już przestarzały, wciąż jeszcze natknąć się można na nudziarzy w tweedzie. Poważnie! Gdybyśmy siedzieli w Londynie i powiedziałbym Ci: 'Takich Anglików już dzisiaj nie ma', jestem pewien, że w tej samej chwili do pokoju wszedłby sztywniak w meloniku (śmiech). Krótko mówiąc: tacy faceci naprawdę istnieją, ale nie utożsamiaj z nimi wszystkich mężczyzn z Wielkiej Brytanii.

Rozumiem więc, że wcale nie jesteś taki, jak Mark Darcy. Pod jakimi względami najbardziej się różnicie?

Hmm... Nie umiem sobie wyobrazić, by taki człowiek, jak Darcy, zdecydował się zostać aktorem. Z drugiej strony ja nie jeżdżę po świecie i nie uwalniam politycznych więźniów (śmiech). Mówiąc poważnie, Mark Darcy jest kompletnie niezdolny do okazywania swoich uczuć. Jest emocjonalnie upośledzony. Problem w tym, że kłębią się w nim namiętności, ale potrafi ich wyrazić. To samo można powiedzieć o owych stereotypowych Anglikach, że powrócę do poprzedniego tematu. Brytyjczycy zawsze byli bardzo uczuciowym narodem - spójrz chociażby na czasy Szekspira: krew, przemoc, seks, co tylko zechcesz - dopiero za czasów królowej Wiktorii przybrali maskę obojętności. Dla mnie wiktoriańska moralność to jakieś straszliwe wynaturzenie i smutno mi się robi na myśl, że to właśnie owo zjawisko przesądziło o tym, jak postrzegani są dzisiaj Anglicy. Mam nadzieję, że obecnie udało nam się już przełamać ten szablon. Wracając do Marka Darcy'ego: to człowiek jakby żywcem wyjęty z czasów wiktoriańskich. Emocjonalny analfabeta, potrafi tylko stać nieruchomo jak słup soli. Nie stać go na żadne czułe gesty. Co ja mówię, nie stać go w ogóle na żadne gesty. Właśnie dlatego uważam, że nie mógłby zostać aktorem. Skoro nie potrafi okazywać prawdziwych, własnych uczuć, to tym bardziej nie umiałby okazywać sztucznych.

Ale tu dochodzimy do paradoksu: Ty, grając w filmie "Bridget Jones", próbujesz okazać uczucia faceta, który nie okazuje żadnych uczuć.

Zgadza się! Ale to nie jedyny paradoks. Pamiętaj, że Mark Darcy walczy w obronie praw człowieka. Innymi słowy, myśli o innych zamiast o sobie, a jednocześnie zamyka się w emocjonalnym pancerzu. Z kolei ja, jako aktor, nie zamykam się w żadnym pancerzu, ale za to skupiam się właśnie na sobie, na własnych emocjach.

Mówimy o Darcym, jakby to był jakiś psychopata. A jednak to właśnie on jest dla Bridget Jones największym oparciem. Nawet jeśli ona się odkochuje, on wciąż do niej wraca.

Problem w tym, że dla niej Mark Darcy to chodzący ideał. A z ideałem nie da się żyć pod jednym dachem. Bridget potrzebuje kogoś, kto będzie dla niej podporą na co dzień, w najdrobniejszych prozaicznych czynnościach. Darcy się do tego nie nadaje. To jest człowiek przeznaczony do wielkich czynów, dalekosiężnych planów. Pojechać na drugi koniec świata, toczyć kampanię o uwolnienie politycznych więźniów - proszę bardzo. Ale żeby na bankiecie, na którym Bridget popełniła gafę, wziąć ją w obronę? Co to, to nie. Ta jego nieczułość powoduje, że dziewczyna w jakimś momencie zaczyna podejrzewać go o zdradę. Co oczywiście sprawia, że Mark jeszcze bardziej zamyka sie w sobie... Tak naprawdę największą trudność sprawiają nam najdrobniejsze gesty, przejawy uczucia. Chyba sam mogę na ten temat coś powiedzieć.

No właśnie, porozmawiajmy wreszcie o Tobie, a nie o Twoim filmowym bohaterze. Jesteś żonaty, masz dwoje dzieci. Jak udaje Ci się pogodzić pracę z życiem rodzinnym?

Staramy się spędzać ze sobą tyle czasu, ile się tylko da. Sporo razem podróżujemy. A kiedy kręcę film w jakimś odległym zakątku świata, staram się później wynagrodzić rodzinie moją nieobecność. Myślę, że całkiem nieźle sobie radzimy.

Kto się opiekuje dziećmi?

Moja żona. Zrezygnowała z zawodowej kariery na rzecz wychowywania naszych pociech.

Czy - w odróżnieniu od Marka Darcy'ego - stać Cię na to, by powiedzieć żonie: 'Kocham cię'?

Myślę, że mojej żonie nie muszę tego mówić (śmiech). To się rozumie samo przez się. To tak naprawdę podstawa każdego związku. Punkt wyjścia. Od tego się zaczyna. A swoją drogą, to niesamowite, że te proste słowa zachowały do dzisiaj tak niesamowitą siłę oddziaływania. Nawet w filmach - widzowie czekają, aż bohater wreszcie powie dziewczynie, że ją kocha.

Bo my, kobiety, chcemy to usłyszeć. Potrzebujemy tego.

Wiesz co, nie wiem, czy chodzi tylko o kobiety. Przed chwilą rozmawialiśmy o tym, że nawet mężczyźni identyfikują się z Bridget Jones, prawda? Wydaje mi się więc, że tu również nie ma potrzeby dokonywać podziałów na płeć czułą i nieczułą. Każdy potrzebuje usłyszeć te magiczne słowa. Chodzi mi o to, że tak naprawdę łatwo jest powiedzieć: 'Kocham cię'. Ale za słowami jeszcze muszą iść czyny. Prędzej czy później faza romantycznego uniesienia mija. Pozostają problemy dnia codziennego - i wtedy właśnie od rozmaitych drobiazgów, małych gestów, pozornie błahych rozmów zależy, czy związek przetrwa, czy nie. Z drugiej strony przyznam Ci się, że nawet podczas kręcenia "Bridget Jones" byłem zaskoczony tym, jak wiele osób, choćby z naszego, filmowego otoczenia, przyznało się, że tęskni za prawdziwą miłością.

No dobrze, ustaliliśmy już, że Ty i Mark Darcy to dwie kompletnie różne osoby. Powiedz teraz na zakończenie, w czym Renee Zellweger i Hugh Grant różnią się od swoich filmowych postaci.

Renee? Kiedy spotkałem ją po raz pierwszy, byłem przekonany, że to Angielka. Dopiero potem, gdy usłyszałem jej amerykański akcent, pomyślałem: 'Hej, dlaczego ona tak dziwnie mówi?' (śmiech) W odróżnieniu od niezdarnej Bridget Renee jest bardzo zorganizowana, bardzo punktualna i zachowuje się bardzo profesjonalnie. Naprawdę nie ma między nimi porównania. Natomiast Hugh... Jest dokładnie taki, jak postać, którą gra (śmiech).

I tym optymistycznym akcentem lepiej zakończmy. Dziękuję Ci za rozmowę.[Yola Czaderska-Hayek]